Достапни линкови

Вашингтон: САД бараат акција на ОН против Судан


Официјален Вашингтон бара акција на Обединетите Нации против Судан откако државниот секретар Колин Пауел оцени дека насилството врз црнечкото население во регионот Дарфур претставува геноцид. Во Советот за безбедност, според дипломатски извори во Њујорк, најмногу противење околу американската предлог резолуција за воведување санкции во суданскиот нафтен сектор, имале Кина и Пакистан, земји кои увезуваат нафта од Судан.
XS
SM
MD
LG