Достапни линкови

Грција: Ситуацијата нормализирана по синоќешните инциденти по фудбалскиот натпревар Албанија-Грција


Во Атина Солун и други градови во Грција, ситуацијата е нормализирана по многубројните физички напади на Грците над албанците кои синоќа се обиделе на улица да ја прославата победата на Албанската репрезентација над Грција 2-1 во рамките од првиот натпревар на квалификациите за светското фудбалско првенство 2006. Во Атина полицијата интервенирала со сила, солзавец и шок бомби, сила била употребена и во Солун и Крит.
XS
SM
MD
LG