Достапни линкови

Валкенбург: Состанок на шефовите на дипломатиите на Франција, Германија и Британија


Шефовите на дипломатиите на Британија, Франција и Германија, таканарешената голема тројка на Европската Унија денеска во Холандскиот град Валкенбург ке одржат состанок на кој ке се дискутира за иницјативата на Унијата да се притисне Иран да ја запре нуклеарната програма. Претходно американскиот државен секретар Колин Пауел побара подршка од Европската Унија со цел Иран да се стави на дневен ред на Советот за Безбедност на Обединетите Нации. Во Валкенбург се одржува и неформален состанок на шефовите на дипломатиите на 25-те земји на Европската Унија.
XS
SM
MD
LG