Достапни линкови

Дарфур: Продолжува насилството врз цивилите


Според извештаите, насилството врз цивилите во суданскиот регонон Дарфур продолжува и покрај тоа што вчера истекна рокот кој Обединетите Нации му го дадоа на Судан за да покаже прогрес за запирање на кризата. Советот за безбедност неделава треба да одржи седница на која е можна авторизација на интервенција во Судан бидејки владата во Картум не успеа да ги разоружа арапските милитанти на Џанаџвед обвинетити за злоупотреби врз африканското црнечко население во Дарфур.
XS
SM
MD
LG