Достапни линкови

Вашингтон: Откриена планета во друг сончев систем


Во Вашингтон е соопштено дека научниците успеале со мал телескоп да откријат џиновска планета која кружи околу една ѕвезда, оддалечена од Земјата околу петстотини светлосни години. Тоа, според експертите, отвара нова фаза во истражувањето на планетите во Вселената.
XS
SM
MD
LG