Достапни линкови

Газа: Нападнат палестински конвој од непознати напаѓачи


Непознати напаѓачи отвориле оган врз конвојот на еден од врвните команданти на палестинските безбедносни сили во Газа. Како што јавија агенциите во нападот е ранет Тарик Абу Рајаб заменик шеф на палестинската разузнавачка служба постар сојузник на палестинскиот лидер Јасер Арафат. Еден од неговите телохранители загинал во нападот. Изминативе месеци имаше повеќе случаји на напади меѓу палестинските фракции во борбата за власт пред планираното израелско повлекување од Газа.
XS
SM
MD
LG