Достапни линкови

Тбилиси: Продолжуваат судирите во Јужна Осетија


Во Јужна Осетија и во текот на минатата ноќ продолжиле судирите мегу сепаратистичките сили кои ги нападнале позициите на грузиските војници кај етничките грузиски села. Како што соопшти грузиското министерство за одбрана, 6 грузиски војници загинале, а 7 биле ранети. Претседателот Сааксвили повика проблемот да се реши со меѓународна конференција, што е отфрлено од рускиот министер за одбрана Сергеј Лавров. Рускиот претседателм Путин изјави дека вината ја сноси Тбилиси по одлуката по распадот на Советскиот Сојуз да ја прекине автономијата на Јужна Осетија и Абхазија.
XS
SM
MD
LG