Достапни линкови

Вселена: Откриени две нови месечини во орбитата на Сатурн


Вселенското летало Касини, како што јавуваат агенциите, открил две нови месечини во орбитата на Сатурн. Со тоа бројот на сателитите на оваа планета се зголеми на триесет и три. Леталото Касини е заеднички проект на седунаесет земји и од крајот на јуни се наоѓа во орбитата на Сатурн од каде што во наредниве четири години ќе ги испитува неговите прстени и неговата површина.
XS
SM
MD
LG