Достапни линкови

Вашингтон: САД одбиваат да ги признаат резултатите од референдумот во Венецуела


Соединетите Држави одбиваат да ги признаат резултатите од референдумот во Венецуела на кој беше потврден мандатот на претседателот Уго Чавез. Ја поддржуваме Националната изборна комисија да одобри независна истрага за де се утврдат сите недоразбирања и да се уверат граѓаните на Венецуела дека референдумот бил праведен и слободен, изјави портпаролот на Белата Куќа Том Кејси. Реагирајќи на оваа изјави, Чавез порача дека Венецуела, која е петта извозничка на нафата во светот, нема да стане американска колонија.
XS
SM
MD
LG