Достапни линкови

Приштина: Пристигнува новиот шеф на мисијата на ОН на Косово


Новиот шеф на мисијата на Обединетите нации на Косово Сорен Јесен Петерсен денеска пристигнува во Приштина, а од утре ја презема функцијата. Во најновиот извештај на организацијата за заштита на човековите права Хјуман Рајтс Воч се оценува дека на Петерсен ке му биде потешко за разлика од неговите претходници. Лондонски економист пишува дека тој пристигнува во Приштина кога Србите не сакаат да излезат на избори бидејки бараат да се прифати планот за децентрализација, додека Албанците не бираат средства за целосно да ја превземат власта во УНМИК. Петерсен е петти шеф на мировната мисија на Косово, а сите негови претходници, освен Михаил Штајнер од функциијтата заминаа пред завршување на предвидениот мандат.
XS
SM
MD
LG