Достапни линкови

Нагасаки: 59 години од фрлената атомска бомба


Денеска Нагасаки ја одбележува 59 годишнината од атомската бомба која ја фрлија американците врз овој јапонски град во Втората Светска Војна. Градоначалникот на Нагасаки, како и минатата недела градоначалникот на Хирошима, каде што беше фрлена првата бомба, ги критикуваше Соединетите Држави за натамошниот развој на нуклеарното отружје.
XS
SM
MD
LG