Достапни линкови

Наџаф: Продолжуваат борните кај Наџаф


Американските маринци подржани од авијацијата веќе 5 ден се борат со шиитските милитанти во ирачкиот град Наџаф. Во судирите има стотици жртви, а според сведоците експлозии и чад и денеска се слушаат и гледаат од неколку локации околу градот. Радикалниот шиитски свештеник Моктада ал Садр го одби апелот на ирачкиот премиер Ијад Алави кој вчера го посети Наџаф милитантите на Моктада ал Садр да го напуштат светиот град. Од друга страна во екплозија ан автомобил бомба во селото Белат Руз северно од Багдад загинале 6 лица а најмалку 16 биле ранети. Целта на нападот бил заманикот гувернер на провинцијата Дијала Акил Хамид.
XS
SM
MD
LG