Достапни линкови

Москва: Кремљ ја објави листата компании од стратегиско значење


Кремљ ја објави листата на руски компании од стратегиско значење, на која се наогаат околу илјада фирми. На листата се наогаат компании чија приватизација е невозможна или зависна од одлуката на Кремљ, а мегу нив се нафтената команија Роснефт, руската железница, авиокомпанијата Аерофлот и други, јавуваат агенциите. Во документот одобрен од рускиот претседател Владимир Путин се вели дека компаниите имаат стратегиска важност за одбраната и безбедноста на држвата, заштитата на моралот, здравјето, правата и легитимните интереси на државјаните на руската федерација.
XS
SM
MD
LG