Достапни линкови

Лондон: Рекордна цена на нафтата на светските берзи


На њујоршката и на лондонската берза, нафтата достигна нова рекордна цена, над четириесет и четири долари за барел. Причина за ваквиот рекорден скок, што не е забележан во изминативе дваесет години, се тешкотиите во кои се најде рускиот нафтен гигант Јукос. Стручњаците сметаат дека пазарот на нафта е потресен поради можниот прекин на понудата од Русија.
XS
SM
MD
LG