Достапни линкови

САД: Лансирано вселенското летало „Месинџер“


Вселенското летало Месинџер кое треба да го истражува Меркур е лансирано изутрината од Кејп Канаверал, соопшти НАСА. Меркур е првата планета до сонцето во нашиот систем и ова е прва мисија по 30 години. Месинџер три пати ке лета околу Меркур во 2008 и 2009 година пред да влезе во неговата орбита.
XS
SM
MD
LG