Достапни линкови

Пјонгјанг: Сто илјади хектари земја уништена од силните дождови


Севернокорејските медиуми известуваат дека силните дождови што ја фатија земјата во минатиот месец уништиле сто илјади хектари обработливо земјиште и над илјади куќи. Поплавите скоро секоја година ја погодуваат Северна Кореа за време на монсунската сезона во јули и ги уништуваат посевите со што земјата постојано се соочува со недостиг на храна.
XS
SM
MD
LG