Достапни линкови

Косово: Хјуман Рајтс Воч бара независна истрага за мартовските случувања


Меѓународната организација за човекови права Хјуман Рајтс Воч, денеска побара независна истрага за одговорноста на КФОР, УНМИК и Косовската полициска служба во врска со мартовските насилства во покраината. Во нејзиниот извештај се наведува дека овие органи катастрофално не успеале да ги заштитат малцинствата за време на дво - дневните насилства.
XS
SM
MD
LG