Достапни линкови

Багдад: Сирија и Ирак ќе формираат комитет за подобра контрола на границите


Сирија и Ирак ќе формираат комитет за подобра контрола на границите во пустината која бунтовниците од Сирија ја користат за преминување на ирачките територии, соопштија претставници на властите на двете земји. По серијата разговори во Дамаск, ирачкиот премиер Ијад Алави изјави дека двете земји се договориле да ги разгледаат начините за подобрување на контролата на ирачко – сириската граница која е долга 600 километри, а за која Вашингтон смета дека е извор на нестабилност во Ирак.
XS
SM
MD
LG