Достапни линкови

Виена: Семинар за ситуацијата на Косово


Во близина на Виена зад затворени врати се одржува дводневен семинар за ситуацијата на Косово. Како што е соопшетно, учествуваат политички претставници и експерти од повеќе земји кои треба да разгледаат 4 модела за децентрализација и за заштита на малцинствата на Косово. Притоа се наведуваат примерите на Белгија, Јужен Тирол, Охридскиот договор, и финските Оландски острови на кои живеат 90 насто швеѓани и имаат автономија.
XS
SM
MD
LG