Достапни линкови

Вашингтон: Кери го обвинува Буш за измама на целата земја


Кандидатот на демократите за претстојните претседателски избори во Соединетите држави, Џон Кери го обвини актуелниот претседател Џорџ Буш дека ја прелажал државата и ја злоупотребил својата функција по прашањето за војната во Ирак. Во интервју за Њујорк Тајмс, Кери вели дека Буш дека е вистинскиот виновник што се случиле тие грешки. Тој ја прелажа Америка по прашањето за нуклеарното оружје и ја прелажа Америка за видот на вооружување што таму постоело, изјави Кери.
XS
SM
MD
LG