Достапни линкови

Белград: Тадиќ положува заклетва пред пратениците


Новоизбраниот претседател на Србија, Борис Тадиќ денеска положува заклетва пред пратениците во Собранието, по што должноста ке ја преземе од сегашниот вршител на должноста претседателот на собранието, Предраг Марковиќ. Тадиќ е третиот претседател на Србија од 1990 година, од кога претседателот се избира на непосредни избори. Пред него таа должност ја остваруваа Слободан Милошевиќ од 1990 до 1997 и Милан Милутиновиќ од 1997 до 2002 година.
XS
SM
MD
LG