Достапни линкови

Осетија: Ослободени 35-ца грузиски војници


Портпарол на сепаратистичките сили во Јужна Осетија денеска изјави дека се ослободени 35-ца од 38-те грузиски војници, заробени во таа република. Според истиот извор, тројцата кои останаа во затвор, биле осомничени за криминал. Тензиите меѓу Грузија и Јужна Осетија ескалираа откако беа заробени грузиските мировници, а вчера беше нападнат и еден контролен пункт на грузијците во Осетија, при што двајца војници беа ранети.
XS
SM
MD
LG