Достапни линкови

Москва: Истекува рокот за подмирување на долгот на „Јукос“ кон државата


Денеска истекува рокот за руската нафтена компанија Јукос да го плати долгот од над 3 милијарди долари затаен данок. Во спротивно Руската влада ќе ги конфискува сметките на компанијата. Портпаролот на Стејт департментот Ричар Баучер изајви дека американската администрација е загрижена за случајот поради тоа што руските власти недоволно ја почитуваат приватната сопственост.
XS
SM
MD
LG