Достапни линкови

Индија: Тест на ракета земја – земја со краток дострел


Индија тестираше нова ракета земја-земја со краток дострел и со нуклеарно полнење во државата Ориса, на истокот на земјата, соопштија воени претставнивци. Ракетата со дострел од 700 километри е варијанта на проектилот Агни кој има поголем дострел. Тестот е дел од редовните воени вежби кои следеа по најновите преговори мегу Индија и Пакистан за намалување на тензијата мегу двете нуклеарни сили.
XS
SM
MD
LG