Достапни линкови

Рим: Оставка на министерот за економија Тремонти


Италијанскиот министер за економија Џулио Тремонти поднесе оставка поради повеќе-неделните несогласувања во владејачката коалиција во врска со економската политика. Министерството за економија привремено го превзел премиерот Силвио Берлускони. Тремонти, член на партијата на Берлускони, Форца Италија, беше централна фигура во владата, успевајки да ги задоволи строгите правила на Европската Унија околу буџетскиот дефицит.
XS
SM
MD
LG