Достапни линкови

Германија: Новоизбраниот претседател Хорст Келер, ја презеде функцијата


Новоизбраниот претседател на Германија Хорст Келер, денеска положи заклетва и ја превзеде функцијата. Келер, кој претходно беше на чело на Меѓународниот Монетарен Фонд, изјави во Парламентот дека е загрижен за германската економија и стапката на невработеност од над 10 насто, а оцени и дека се неопходни реформи на социјалната сфера.
XS
SM
MD
LG