Достапни линкови

Триполи: По 24 години, обновени дипломатските односи меѓу САД и Либија


Соединетите Држави, по 24 години, ги обновија дипломатските односи со Либија. Американскиот заменик-државен секретар Вилијам Барнс официјално ја отвори новата американска канцеларија за врски во Триполи. Односите меѓу двете земји се подобрија откако кон крајот на минатата година Либија објави дека се откажува од програмите за производство на оружје за масовно уништување.
XS
SM
MD
LG