Достапни линкови

Литванија: Валдас Адамкус победник на предвремените претседателски избори


На вчерашните претседателски избори во Литванија победи Валдас Адамкус кој освои четири насто повеке гласови од неговиот против кандидат поранешната премиерка Казимира Прунскиене. Вонредните претседателски избори во Литванија беа одржани поради тоа што на претходниот претседател Роландс Паксас му беше изгласан импичмент за корупција и непочитување на уставот. Пред него шеф на држабвата беше седумдесет и седум годишниот Валдас Адамкус.
XS
SM
MD
LG