Достапни линкови

Марс: Повеќе вода отколку што се претпоставуваше


На Марс имало повеќе вода отколку што научниците претходно претпоставуваа. Ова го покажуваат снимките, испратени од роботот Опортјунити, кои биле со јасни знаци дека на површината на Марс некогаш имало големи колечиства вода. НАСА соопшти дека на научниците сега им претстои многу работа да утврдат зошто водата исчезнала од оваа планета.
XS
SM
MD
LG