Достапни линкови

Техеран: Над 90 загинати во сообраќајна несреќа


Над 90 лица загинале, а 100-тина биле повредени во сообраќајна несреќа во близина на градот Захедан, во југо-источен Иран. До несреќата дошло кога камион-танкер, полн со нафта удрил во запрени автобуси на полициски контролен пункт, по што избувнал голем пожар. Иранските патиште се едни од најнебезбедните во светот. Само во последниве 5 години во сообраќајни несреќи во Иран загинале околу 100 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG