Достапни линкови

Багдад: Координирани напади на ирачките милитанти во три града


Ирачки милитанти денеска, како што јавуваат агенциите, покренале координирани напади во три градови, Мосул, Рамади и Бакуба, каде што мнозинското население се сунтиските муслимани. Во пресметките со ирачката полиција загинале неколку десетици лица. Денеска престрелки имало и меѓу американските војници и ирачките милитанти во градот Фалуџа, но засега има нејасни податоци за бројот на жртвите. До нападите доаѓа само неколку дена пред најавеното предавање на суверенитетот на Ирак врз преодната влада.
XS
SM
MD
LG