Достапни линкови

Пекинг: Нова рунда преговори за севрно корејската криза


Во Пекинг денеска започна новата рунда 6-партитни преговори за надминување на кризата околу Северно-корејската нуклеарна програма. Учествуваат претставници на Соединетите Држави, Кина, Русија, Јапонија и Северна и Јужна Кореја. Според експертите, и од оваа ринда не се очекуваат конкретни резултати, бидејки Вашингтон инсистира на безусловно замрзнување на северно-корејската нуклеарна програма, а Пјонг Јанг бара претходно да добие економска помош.
XS
SM
MD
LG