Достапни линкови

Литванија: Предвремени претседателски избори


Во Литванија денеска се одржуваат предвремени претседателски избори. Причина за предвременото одржување на изборите е смената на шефот на државата Роландас Паксас кој беше обвинет за непочитување на уставот. Според аналитичарите фаворит на овие избори е поранешниот претседател Валдас Адамкус.
XS
SM
MD
LG