Достапни линкови

Стразбур: Судот за човекови права ќе почне да ја разгледува жалбата на Очалан


Европскиот суд за човекови права во Стразбур денеска ќе започне да ја разгледува жалбата на лидерот на парамилитантната организација на курдите Абула Очалан, кој издржува казна доживотен затвор во Турција. Неговите адвокати тврдат дека немал фер судење во Турција.
XS
SM
MD
LG