Достапни линкови

Сеул: САД сакаат да повлечат третина од војниците


Соединетите Држави сакаат да повлечат една третина од 37 – те илјади војници во Јужна Кореја, соопшти денеска министерството за надворешни работи пред состанокот на кој ќе се разговара за ова разместување во Сеул. Во оваа бројка велугаваат 3600 те војници кои веќе се префрлени од Јужна Кореја во Ирак. Планиарното кратење е дел од напорите на Вашингтон за прераспределба на своите сили со цел по ефикасно да биде одговорено на итните случаји во светот.
XS
SM
MD
LG