Достапни линкови

Њујорк: Денеска ќе биде усвоена новата резолуција на ОН за Ирак


Членките на Советот за безбедност денеска ќе ја примат американско- британската резолуција за Ирак во која како анекс ќе бидат вклучени и писмата меѓу новиот ирачки премиер Иад Алави и американскиот државен секретар Колин Пауел. Во писмата се наведува целосна координација и партнерство меѓу ирачките и мултуинационалните сили. Се очекува за резолуцијата да се гласа в четврок. Франција, Германија и Алжир бараат на ирачаните да им се даде право на вето врз сензитивни офанзивни операции.
XS
SM
MD
LG