Достапни линкови

Нормандија: 60 години од денот Д


Повеке светски лидери и илјадници ветерани од Втората светска војна денеска се собраа во Нормандија за да ја одбележат шеесет годишнината од денот д, кога со инвазија на сојузничките сили започна крајот на нацистичката окупација. На свеченоста ке присуствуваат претседателите на Франција, Соединетите држави и Русија, Жак Ширак, Џорџ Буш и Владимир Путин, како и повеке премиери. Германскиот канцелар Герхард Шредер е првиот германски лидер кој присуствува на одбележувањето на денот д. Во тој период имаше план за се, но не и за неуспех. Светот го разбра големот значење на овој момент, рече во обракањето пред присутните на одбележувањето на годишнината американскиот претседател Џорџ Буш.
XS
SM
MD
LG