Достапни линкови

Пјонгјанг: Двете Кореи договориле отворање на два меѓугранични премини


Северна и Јужна Кореја на преговорите во Пјонгјанг се договориле да отворат две меѓу-гранични патни и два железнички премини, како начин за смирување на меѓусебните тензии. Двете Кореји, технички сеуште се во војна, бидејки по Корејската војна од 1950-та до 1953-тата година, не беше потпишан мировен договор.
XS
SM
MD
LG