Достапни линкови

Москва: Донесен закон за ограничување на јавни протести


Руската дума денеска го донесе законот за ограничувања на јавните протести кој треба да биде одобрен и од горниот дом на парламентот. Според финалната верзија, на овој закон, демонстрации се дозволени надвор од владините објекти со исклучок на претседателската палата. Протести се исто така забранети пред затвори, судови, во пограничните зони како и пред објекти опасни и штетни по здравјето како железници и далноводи.
XS
SM
MD
LG