Достапни линкови

Анкара: Турција ги осуди израелските сили за убивањето Палестинци


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги осуди израелските сили за убивање на палестинците, оценувајки дека Израел не ги подржува напорите за обновување на мировниот процес. Во интервју за израелски весници, Ердоган го спореди однесувањето на Израел кон палестинците со шпанската инквизиција против евреите. Турција има блиски економски и безбедносни врски со Израел, но ваквите оценки на Ердоган доведоа до заладување на меѓусебните релации.
XS
SM
MD
LG