Достапни линкови

Багдад: Состојбата во Ирак и натаму напната


Ситуацијата во Ирак продолжува да биде напната. Агенциите јавуваат дека во текот на изминатото денонокие загинале 30 лица во тешки судири меѓу американските трупи и напаѓачите во ирачките градови Куфа и Наџаф. Во борби крај џамијата во Куфа во која америкнките сили заплениле поголемо количество оружје, биле убиени 16 напагачи, а во Наџаф билансот од судирите е 14 загинати напагачи.
XS
SM
MD
LG