Достапни линкови

Карбала: Продолжувата борбите


Американски тенкови изутрината, како што јавуваат агенциите, ги опколиле двете џамии во центарот на ирачкиот свет град Карбала. При тоа дошло до борби во кои, според американски извори, загинале дваесетина шиити лојални на радикалниот свештеник Мохамед ал Садр. Инаку, денеска почна ослободувањето на околу четиристотини и седумдесет затвореници од багдадскиот затвор Абу Граиб. Во меѓувреме, денеска Ирак го напуштија и последните шпански војници.
XS
SM
MD
LG