Достапни линкови

Вашингтон: Шефовите на дипломатиите на Г-8 разговараат за Блискиот Исток


Шефовите на дипломатиите на Г-8 денеска во Вашингтон ќе дискутираат за ситауцијата на Блискиот Исток и Ирак пред самитот на 8 – те најразвиени што треба да биде одржан меѓу 8 и 10 јуни во Токио. Фукусот на денешниот состанок е ставен на примопредавањето на власта на ирачаните на 30 јуни. За Блискиот исток и Ирак исто така ке се разговара и на средбата меѓу советникот за национална безбедност на американскиот претседател Кондолиза Рајс и руското раководство во Москва. Кондолиза Рајс в недела ке отпатува и за Берлин каде што, меѓу другото, ке се состане и со палестинскиот премиер Ахмед Куреи.
XS
SM
MD
LG