Достапни линкови

Индија: Победа на опозиционата Конгресна партија


Опозиционата Конгресна партија во Индија, на чие чело е Соња Ганди, победила на парламентарните избори. Владејачката партија на премиерот Атал Вачпаи соопшти дека преминува во опозиција и оти владата е во оставка. Парламентарните избори во Индија започнаа на 20-ти април и траеја три недели. Италијанката Соња Ганди, вдовица на поранешниот индиски пемиер Раџив Ганди, веројатно ќе биде мандатар на новата влада.
XS
SM
MD
LG