Достапни линкови

Анкара: Усвоен контроверзниот закон со кој се фаворизираат верските училишта


Турскиот парламент по долга и жестока дебата, го усвои нацртот на контроверзниот закон за образование со кој се фаворизираат верските училишта. Според Законот, матурантите од верските училишта можат да се запишат на кој било универзитет, доколку го положат приемниот испит. Досега тие можеа да студираат само на теолошките факултети.
XS
SM
MD
LG