Достапни линкови

Њујорк: Советот за безбедност ќе расправа за Косово


Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе рассправа за ситуацијата на Косово на седница на која ке присуствуваат шефот на Унмик Хари Холкери и министерот за надворешни работи на Србија и Црна Гора Вук Драшковиќ. Холкери ќе поднесе извештај за истрагата во врска со мартовските насилства, примената на стандардите и можноста за продолжување на дијалогот со Белград. Драшковиќ пак ке зборува за планот на српската влада за децентрализација и самоуправата на србите на Косово.
XS
SM
MD
LG