Достапни линкови

Москва: Воени паради за Денот на победата над фашизмот


Меѓународниот ден на победата над фашизмот во Русија се одбележува со традиционалната воена паради на илјадници војници и ветерани на црвениот плоштад Москва и во сите поголеми гардови. Пред одекнувањето на екплозијата во Чеченија во Москва изутрината беше во знакот на почеток на военото дефиле, а рускиот претседател Владимир Путин имаше обракање во кое тој ги поздрави оние што во 1945 година ја донеле победата.
XS
SM
MD
LG