Достапни линкови

Грозни: Експлозија за време на одбележувањето н Денот на победата над фашизмот


За време на денешното одбележувањето на меѓународниот ден на победата над фашизмот 9 ти мај во чеченскиот град Грозни дошло до експлозија кај чеченскиотс стадион во која загинале десет лица, а голем број лица се повредени. Агенциите јавуваат дека меѓу загинатите е и прорускиот чеченски претседател Ахмед Кадуров како и главниот командант на руската војска во Чеченија Валери Баронов. Чеченското минситерство за внатрешни работи засега потврди дека во експлозијата која одекнала за време на свечената парада на стадинот освен десетмината загинати, околу 100 други лица се повредени.
XS
SM
MD
LG