Достапни линкови

Багдад: Главниот уредник на Ал Сабах поднесе оставка поради американска контрола


Главниот уредник на ирачкиот весник Ал Сабах спонзориран од Соединетите Држави даде оставка жалејки се на американска контрола. Исмаил Заер на првата страна на весникот објави дека поднесува оставка и дека поголемиот дел од персоналот ќе му се придружи во новиот весник Ал Сабах – Ал Џедид, бидејки американците наместо да креираат слободни медиуми тие ги гушеле. Инаку, Ал Сабах беше формиран од Пентагон веднаш по отсранувањето од власта на Садам Хусеин.
XS
SM
MD
LG