Достапни линкови

Вашингтон: Родриго Рато нов директор на ММФ


Родриго Рато е избран за нов извршен дирекор на Меѓународниот Монетарен Фонд. Рато беше министер за финансии на Шпанија од конзервативната партија до изборниот пораз по маратовските напади на Мадридското Метро и се смета како еден од главните архитекти на шпанското економско опоравување во изминатава деценија. Тој доаѓа на местото на Хорст Келер кој ке влезе во трката за претседател на Германија. Традиционално извршен директор на ММФ е европеец, а на сестринската Светска Банка американец.
XS
SM
MD
LG